Titulní obrázek

Cestovní kanceláře zažívají krušné časy

V letošním roce se potýkáme se zkrachovalými cestovními kancelářemi, úbytkem zájezdů v hlavní turistické sezóně a neklidem v afrických zemí. Propad zájezdů je nejvýraznější v Egyptě a na řeckých ostrovech.

Nejoblíbenějšími turistickými destinacemi letošního léta jsou naopak podle cestovních kanceláří Turecko, Bulharsko a Španělsko. Ve srovnání s loňským rokem poklesl prodej zájezdů na letní sezonu do Řecka o 7,1 procenta. V případě Egypta, který se v poslední době potýká s bezpečnostními problémy, jde o více než třetinový meziroční propad.

Podle viceprezidenta Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže může celkový pokles trhu zájezdů na letní sezonu dosáhnout zhruba sedmi procent. Tržby cestovních kanceláří podle něj klesnou ještě o něco více. Pokles by se prý mohl pohybovat kolem devíti procent. Zájezdy se totiž prodávají v průměru laciněji než vloni. Cestovním kancelářím se navíc na rozdíl od minulého léta nepodařilo sladit nabídku s poptávkou a nasmlouvaly si zájezdů více.

Projevuje se to zejména počtem nabídek na poslední chvíli, kterých je více než loni. Týká se to prý ve větší míře velkých cestovních kanceláří, které předpokládaly, že se jim podaří přetáhnout zákazníky konkurence a které nyní mají nevyužité kapacity zejména v letadlech. V minulém roce cestovali Češi na dovolené do zahraničí na delší cesty s alespoň čtyřmi přenocováními ve 4,3 milionu případech. U zhruba dvou milionů těchto cest využili služeb některé z cestovních kanceláří.