Titulní obrázek

Městské mýto v evropských centrech

Pokud rádi cestujete po evropských městech, neměl by Vás zaskočit poplatek za vjezd do města. Kromě parkovného musíte někde platit i poplatek tedy jakési městské mýto. Poplatek mělo mít i naše milionové město. Za vjezd do centra se plati i ve Velkém Meziříčí a Poličce.

S omezením vjezdu do měst se setkáme po celé Evropě. V některých městech jsou automatické brány, například v Norsku jsou označeny anglickým nápisem do not stop. Poplatek se platí až na výjezdu z města na nejbližší čerpací stanici. Tento systém by měl v budoucnu navazovat na uvažovaný celoevropský registr vozidel, který by tak zabránil neplatičům ve volném průjezdu měst.

V případě norského systému po vás nikdo peníze požadovat nebude. Musíte se sami přihlásit u čerpací stanice, kde mají terminál na zaplacení. Snímací systém je tu velmi výrazně vyznačen, takže by ho motorista rozhodně neměl přehlédnout. Ovšem může se stát, že o tomto systému nebude vědět, nezaplatí poplatek a po návratu z dovolené domů ho bude čekat nemilé překvapení v podobě dopisu od norské policie.

Placení není administrativně nijak náročné. U terminálu nahlásíte svoji registrační značku a automatický systém spočítá cenu. Snížit množství aut a tím i zátěž výfukovými plyny v centru měst chtějí pomocí poplatků také v Itálii. Za vjezd do Milána zaplatíte nalepením nálepky. Poplatek za vjezd od Milána se pohybuje v rozmezí dvou až deseti eur podle kategorie i emisní třídy vozidla – to má návaznost na německé ekologické plakety. V Itálii koupíte nálepky na všech místních poštách a trafikách. 

Pro nákup nálepky potřebujete technický průkaz, kterým prokážete, jak velké auto máte a do jaké emisní kategorie spadá. Nálepku si v Itálii musíte koupit nezávisle na tom, jestli už máte nebo nemáte německou ekologickou plaketu.