Titulní obrázek

Řecku hrozí devalvace měny!

Cestovní kanceláře varují své klienty, aby si s sebou na dovolenou do Řecka vzala i jiné měny než euro. Restaurace, podle dosud nepotvrzených údajů, požadují platbu i v jiných měnách. Chtějí se tak chránit před ztrátami při případném vystoupení Řecka z eurozóny.

Podle dostupných informací přestaly eura přijímat restaurace na ostrově Korfu. Jde o restaurace, které mají zahraniční, především britské majitele. Důvodem je nynější tamní nejistota. Podnikatelé se tak chtějí vyhnout změně národní měny v řeckých bankovních ústavech automaticky převedená na novou měnu. To by samozřejmě znamenalo prudkou devalvaci.

Obavy, že bychom si v Řecku nemohli nikam zajít, nejsou až tak zneklidňující, jelikož 99 % všech restaurací přijímá eura normálně. I přesto cestovní kanceláře radí turistům vzít si kromě eura i britské libry nebo americké dolary.

Řecko patří k jedné z nejoblíbenějších destinací u Čechů. Minulý rok zrealizovali 318 tisíc dlouhodobějších pobytů. Oblibou se Řecko umístilo na čtvrtém místě, hned za Slovenskem, Chorvatskem a Itálií.

Velká část hoteliérů podala požadavek cestovním kancelářím, aby byly platby zasílané na zřízené účty v zahraničních bankách. Klientům cestovních kanceláří by to však nemělo nijak omezovat pobyt a jeho výhody.

Problémem by pro turisty bylo zmrazení účtů. To by znamenalo, že si po tuto dobu nebudou moci vyzvednout peníze z bankomatů, proto by měli mít turisté finanční rezervy v hotovosti.