Plánujete dovolenou v Chorvatsku? Zde je pár tipů, jak ušetřit!
Pokud plánujete dovolenou v Chorvatsku, měli byste znát několik tipů, jak ušetřit. Na jadranském pobřeží sice není dráž než minulý rok, ale návod na levnější dovolenou přijde vhod vždycky.
Pokud si zajdete na večeři do restaurace, můžete klidně zaplatit kartou, to samé platí i pro nákupy v supermarketech, velkých obchodech, hotelech a benzinkách. Hotovost si však připravte v malých obchodech, například se suvenýry, potravinami, ubytování v soukromí.
Ztratíte-li svou kartu, jednejte rychle a zablokujte ji. České banky nabízejí speciální, sice placené linky. Zde lze kartu zablokovat. Hovor je placený, ale budete buď mluvit přímo s operátorem, nebo se na něj snadno prokliknete v úvodní nabídce. Pokud se těšíte na nákupy, měli byste počítat s pravidelnou siestou, tedy s pauzou v malých krámcích mezi 12. a 17. hodinou. Výhodou je možnost nakupování dlouho do noci. Restaurace jsou otevřeny přes den bez omezení.
Jste-li zvyklí, že si na dovolené vaříte sami, levnější nákup pořídíte v řetězcích Konzum, Mercator a Diona. Nabízejí slevové akce i nižší ceny. Čerstvé potraviny jsou nejlepší na místním tržišti. Pokud si počkáte až na večer, potraviny budou levnější. U výprav za kulturou je výhodné využití rodinných vstupenek a slev pro důchodce.
Vlastníte-li kartu ISIC, nevyndávejte ji doma s peněženky a vemte ji s sebou. Například na ostrově Cres lze s ISIC nově využít 50procentní slevu na vstupenku do ekocentra Caput Insulae – Beli. Kartu lze využít i v různých restauracích a pizzeriích. Někteří z nás však nemají kartu ISIC. Pro ně existuje projekt Cro Card, předplacená karta. Umožnuje slevy v restauracích hotelech, kempech, sportovních centrech. Prodávají ji cestovní kanceláře, recepce hotelů a kempů, novinové stánky. Vybrat si můžeme ze dvou variant. Roční, která stojí 200 kun a dvoutýdenní za 100 kun. Určena je hlavně turistům.
DPH je v Chorvatsku 23 %. Ovšem za určitých podmínek je možnost získat daň zpátky. A to, pokud koupíte v jednom obchodě v jeden den za více než 740 kun, tedy 2 500 korun. Podmínkou ale je, že si zboží musíte odvézt domů, nepoužité. Týká se to hlavně šperků a oblečení. V obchodě musíte zažádat o tax free formulář, ke kterému příložíte originál účtenky. Ani tím to nekončí. Formulář si musíte nechat orazítkovat celním úřadem. Poté si konečně necháte vyplatit hotovost na jednom z výplatních míst, třeba u společnosti Global Blue.