Titulní obrázek

Číňané za své dovolené utrácí nejvíce

Ze statistik Mezinárodní turistické organizace (UNWTO) vyplývá, že Číňané patří k nejbohatším turistům, nebojí se tak utratit za své cesty trochu více. Němce sesadili na druhé místo. Za minulý rok Číňané zaplatili za dovolené 102 miliard dolarů.

Počet Číňanů, kteří chtějí strávit svoji dovolenou v zahraničí, v posledním desetiletí prudce roste. Čínští turisté jsou známí především tím, že se zúčastňují organizovaných zájezdů a v cizině masivně nakupují luxusní módu.

Naopak Němci mají kvůli problémům v eurozóně v poslední době hluboko do kapsy.

Loni rostly i výdaje turistů dalších rychle rostoucích ekonomik, kde se zvyšuje střední třída, jako Rusko. Útraty ruských turistů vzrostly o 32 procent. Rusku nyní patří pátá příčka a dohání čtvrtou Británii.

Německý svaz cestovního ruchu DRV uvedl, že se dalo očekávat, že Čína v útratách za turistické cesty překoná Německo, protože má více obyvatel než Severní Amerika, Rusko a Evropa dohromady. Tentýž stav nastal i v minulém roce. Může to však být způsobeno i tím, že Číňané častěji jezdí na dlouhé cesty, které jsou nákladnější, zatímco Němci obvykle cestují do Středomoří.

Čína je nejrychleji rostoucím trhem podle zájmu místních obyvatel o cestování. Pomáhají k tomu vyšší disponibilní příjmy a zmírnění restrikcí pro cestování do zahraničí. V roce 2000 Číňané uskutečnili jen deset milionů turistických cest do zahraničí, loni to již bylo 83 milionů. Výdaje za cestování za stejnou dobu stouply téměř osmkrát.