Titulní obrázek

Pokud si kupujete zájezd přes internet, dobře si přečtěte smluvní podmínky

Časopis dTest se tentokrát zaměřil na slevové servery nabízející dovolené, které mají v podmínkách nezákonná ustanovení. Samozřejmě spoléhájí na zbrklost svých klientů.

Časopis prověřil obchodní podmínky téměř čtvrtiny ze sta slevových portálů působících na českém trhu. Například za slevovým portálem ToulavyBoty.cz se podle dTestu skrývá cestovní agentura nabízející zájezdy.

To podle časopisu odporuje zákonu o cestovním ruchu. Proto také redaktoři podali podnět České obchodní inspekci k prošetření.

Výhradně zájezdy nabízí i server Megabon.eu. Jeho podmínky užívání jsou pouze v angličtině a spotřebitel se v nich mimo jiné dozví, že případný soudní spor se bude konat ve Švýcarsku. I toto ustanovení je podle časopisu neplatné, jelikož je v rozporu s mezinárodní úmluvou o příslušnosti soudu.

Stejně tak jsou na tom podmínky portálu KuponPlus.cz, které takzvanou rozhodčí doložkou stanoví rozhodčí soud k řešení budoucích sporů. Zákon ovšem vyžaduje pro platnost takové doložky samostatné ujednání.

Právní normy neříkají jednoznačně, jak má poskytování zboží či služeb na základě voucheru probíhat. Záleží tedy na konkrétním provozovateli slevového portálu, jakým způsobem obchodní podmínky upraví. Smlouva je uzavírána přímo poskytovatelem služby.