Titulní obrázek

Zkrachovalá CK Globaltour vyplatí svým klientům směšné částky

Klienti zkrachovalé cestovní kanceláře CK Globaltour nyní prožívají velmi nepříjemné chvíle. Až nyní dostali zprávy o částce, kterou dostanou za neuskutečnění dovolené. Cestovní kanceláři totiž zbylo na odškodnění jen 144 744 korun. Klientů je však 220. Pokud si tedy koupili zájezd za větší cenu, dostanou směšný pakatel.

Informovalo o tom občanské sdružení Krachy cestovek, které poškozené klienty zastupuje. CK Globaltour, která se specializovala na dovolené v Turecku, byla pojištěna u České podnikatelské pojišťovny (ČPP). Výše sjednané pojistky byla však nedostatečná. Limit byl 1,78 milionu korun, 934 tisíc z toho však spolkly náklady na repatriaci klientů ze zahraničí do ČR.

Na odškodnění zbylých 220 turistů tak zbývá jen 144 744 korun, informovala pojišťovna klientku, která si před krachem firmy zakoupila drahý zájezd do Turecka. Její případ je první ukončenou pojistnou událostí v případě krachu této cestovky. Žena si zakoupila zájezd za 60 500 korun, zpátky však dostane jen 3 273 korun.

Portál Krachy cestovek doporučuje poškozeným klientům, aby se obrátili na Evropský soudní dvůr, prostřednictvím kterého by vymáhali peníze po České republice. To se už podařilo skupině Rakušanů. Sdružení upozorňuje, že stát selhal, protože v devadesátých letech nerespektoval požadavky evropské směrnice na stoprocentní ochranu peněz klientů cestovních kanceláří.

K tomu se opravdu dá říci jediné - dovolená za všechny peníze.