Titulní obrázek

Zapomeňte na pasy, čím dál více hranic můžete projít pouze s občanským průkazem

Pokud se chystáte na dovolenou do balkánských zemí, je tu možnost, že budete moci projít hranice jen s platným občanským průkazem. Vláda totiž schválila novelu zákona o cestovních dokladech, která stanoví jasná pravidla cestování do zemí mimo EU.

Už nyní mohou Češi do řady balkánských států mimo EU jet na dovolenou jen s občankou, protože to tyto země tolerují. Praxe je ovšem podepřená jen výměnou diplomatických nót, nemá oporu v zákoně.

To by ministry schválená novela měla změnit. Pokud zákon projde, bude muset ČR s cílovou zemí buď podepsat oboustrannou smlouvu, nebo země stojící o české turisty musí jednostranně cestování na občanky povolit.

Seznam států mimo EU, které povolí cestování Čechů jen na občanský průkaz, se má v případě schválení novely objevit i ve Sbírce zákonů a má sloužit i jako pomůcka policii.

"Navrhuje se stanovit, že Policie České republiky neumožní vycestování na občanský průkaz přes vnější hranici Schengenského prostoru občanům, kterým bylo uloženo omezení spočívající v zákazu vycestování do zahraničí," píše se dále v dokumentu.

První zemí, která uznala občanské průkazy jako alternativu cestovního pasu bylo Chorvatsko, postupně se přidaly i další státy jako Albánie nebo Makedonie.