Titulní obrázek

Nejvíce přiberete na dovolené na Kypru a v Turecku

Britský deník Daily Telegraph provedl překvapivý výzkum zaměřující se na zvýšení váhy jednotlivců na dovolené. Z analýz vyplývá, že nejvíce přiberou turisté mířící na dovolenou do Turecka a na Kypr.

Návštěvníci Turecka a Kypru si prý dopřávají hodně kebabů, kávy a baklavu. Ovšem po příjezdu zjišťují nemilou informaci. Jejich váha se totiž průměrně zvýší o 1,38 a 1,5 kg. Mezi další země, které turisty svádí k vyššímu příjmu potravy se řadí Portugalsko. Lidé tu v průměru naberou 1,30 kg. Na následující příčce je USA. Pravým opakem se může pochlubit Irsko, Kanada a Německo. V těchto destinacích totiž většina lidí zhubne.

Téměř polovina dotázaných uvedla, že během své dovolené přibrali na váze, a jen více než pětina tvrdí, že na váze ztratila. U mužského obvodu pasu bylo zjištěno největší kolísání. Z turistů, kteří přibrali na váze, mužští respondenti přibrali v průměru 2,53 kg; ženy přibraly 0,64 kg. Z těch, kteří zhubli během dovolené, muži ztratili v průměru 3,27 kg, ženy 1,1 kg.

Zvýšení tělesné hmotnosti má podle průzkumu na svědomí časté stravování, zvýšená konzumace alkoholu a nedostatek pohybu. Za klíčový faktor je také považován typ stravování all-you-can-eat ("sněz, co můžeš"), populární v mnoha all-inclusive hotelech ve Středomoří.