Titulní obrázek

Zimní dovolená na horách nás bude stát více peněz

Poslední dobou narážíme na neustálé zvyšování cen. Jiné to nebude ani u areálů v českých horách. Ceny by se však neměly moc navýšit. Střediska se totiž snaží zavádět více slevových karet, množstevních slev apod.

Ceny se budou zvedat po desetikorunách, většinou o pět, maximálně deset procent. Vlekaře k tomu nutí daň z přidané hodnoty, která by měla být příští rok vyšší, ale i rostoucí ceny nafty či energií.

Jednodenní skipas tak v hlavní sezoně na Lipně bude o dvacet korun dražší: namísto 520 Kč nyní lyžař zaplatí 540 Kč. V Krkonoších zvýšení cen ohlásil SkiResort Černá hora – Pec pod Sněžkou. Tyto dvě značky se od letoška spojují a nabízejí lyžování na jeden skipas téměř ve všech areálech východních Krkonoš. Do vyšších cen se promítá i neustále se zdražující nafta.

Zvýšení cen o pět procent plánují i jizerskohorské areály Severák, Bedřichov a Špičák. O deset procent více zaplatí lyžař také v areálu Razula ve Velkých Karlovicích, místo loňských 390 nově 430 korun. O pět procent chtějí také zdražit na Ještědu, v Malé Úpě a na dalších místech.

Malé areály se však zvyšování cen bojí. Při zvýšení DPH na 17,5 procenta to znamená, že z každé permanentky zaplatí státu o 7,5 procenta více než na začátku loňské sezony, což je je neúnosné. Kvůli neustále se měnícímu názoru politiků ani nevědí s čím mají do budoucnosti počítat.

Špindlerův Mlýn zatím zdražovat nebude. Toto středisko si berou do pronájmu firmy Snowhill a slovenská Tatry Mountain Resorts. Jasno nemají ani ve společnosti Snowhill provozující Herlíkovice, Šachty ve Vysokém nad Jizerou, Kamenec či Mariánky a dalších místech. Ceny zůstanou stejné jako loni například v krkonošském Benecku, v Lázních Lipová či na Červenohorském sedle v Jeseníkách.

Zvyšování cen se resorty snaží dorovnat jinak. Snižují se například ceny vícedenních pobytů, resorty zavádějí karty hosta s bohatou nabídkou, nabízejí slevy juniorům i seniorům a cílí na rodiny s dětmi. Zimní dovolená s rodinou tedy nebude levnou záležitostí.