Titulní obrázek

Na září si naplánujte dovolenou v Kalábrii. Nebudete litovat!

Pokud patříte mezi turisty, kteří si dovolenou nejvíce užívají na romantických plážích mezi skalnatými útesy, máme pro vás typ. Nedotčenou přírodou Vás jistě překvapí Kalábrie!

Nachází se na konci Itálie, ovšem dlouhá cesta stojí opravdu za to. Ne nadarmo je Kalábrie označována jako perla jižní Itálie a najdeme zde pláže, které patří mezi několik nejkrásnějších v Evropě. Dlouhé území omývá z jedné strany Tyrhénské a z druhé Jónské moře. Obě pobřeží jsou přibližně stejně dlouhá a zatímco u Tyrhénského moře převládají klidné písečné pláže, na jónské straně jsou výborné podmínky pro surfování.

Nejkrásnější část Kalábrie nese jméno Capo Vaticano a leží u Tyrhénského moře. Právě v těchto místech se do pobřeží zařezávají vysoké skály, které vytváří malé zátoky s romantickými písčitými plážičkami a křišťálově průzračnou vodou. Na své si tady přijde úplně každý. Jsou zde velké písčité pláže, i malé písčité plážičky mezi skalami.

Centrem Kalábrie je historické městečko Tropea. Místní uličky přímo lákají k večerní procházce, kdy můžete nasát místní atmosféru a nakoupit různé suvenýry. Přímo nad hlavní pláží stojí vysoká skála, na níž se majestátně tyčí kostel sv. Marie. Nedaleko zase můžete obdivovat architekturu domů vytesaných přímo ve skále nad mořem.

Snad úplně nejlepší doba na návštěvu Kalábrie je v první polovině září, kdy je zde ještě stálé počasí a zároveň krásně vyhřáté moře. Pláže už nejsou přeplněné a ceny ubytování v Kalábrii velmi příznivé. Apartmán pro čtyři osoby lze sehnat už kolem 30 eur za noc.

Nejkrásnější plážičky jsou pod vyhlídkami u majáku Belveder. Na jednotlivé pláže se dostanete vyšlapanou pěšinkou od parkoviště Belveder Nord. Přestože následný výšlap zpět si žádá hodně úsilí, rozhodně stojí za to. Jinou možností je vyrazit sem na lodi či zapůjčeném šlapadle. Krásné pláže nabízí i Pizzuta. Z moře je tu krásný výhled na starobylé centrum města. Zaparkovat můžete zadarmo na Via Michelino a dolů sejít po velkém kamenném schodišti.  Své kouzlo má také pláž Baia di Riaci u města Santa Domenica, kde v moři hned u břehu stojí obrovská skála s několika jeskyněmi, kterými lze proplouvat a obdivovat útesy.

Cesta do Kalábrie měří necelých 2 000 kilometrů a z Prahy lze až téměř k pobřeží dojet výhradně po dálnici. Počasí Kalábrie ovlivňuje subtropické klima, které zajišťuje slunečné počasí s vysokými teplotami i mimo hlavní sezonu. Benzin v Itálii patří mezi nejdražší v Evropě, a proto se vyplatí cestou natankovat plnou nádrž v Rakousku, kde jsou ceny dokonce o malinko nižší než v ČR.