Titulní obrázek

V Chorvatsku dávejte pozor na dodržování dopravních předpisů!

Většina Čechů si z dovolenkových letovisek vybírá hlavně Chorvatsko. Doprava zde prozatím probíhá poklidně. Ovšem je potřeba dát pozor na rychlost a dodržování dopravních přestupů.

Od tragické nehody autobusu naštěstí konzulát ve Splitu řeší jen daleko méně závažné problémy českých turistů. Většinou se řeší jen menší dopravní nehody. Dopravní nehoda ovšem není náhoda. Problém však většinou nebývá na straně českých řidičů. Velká část nehod je zaviněna druhou stranou.

Češi letos nepodceňují ani přípravu na cestu. Nezapomínají ani takové věci, jako je třeba zelená karta. Zelené karty stejně jako další doklady k vozidlu bývají často kontrolovány už na hraničních přechodech.

Chyba je často v dodržování dopravní předpisů. Na ty jsou chorvatští policisté dost hákliví – zvláště ti dopravní. Ti bývají nekompromisní. Pokud si myslíte, že pokutu usmlouváte na menší částku, mýlíte se. S tamějšími policisty nejde moc diskutovat. Většinou pokutují za prokázané přestupky, jako je rychlá jízda ve vesnicích, kde se často měří, nebo stání na zakázaných místech. Pokud se zahraniční turista pokouší diskutovat o pokutě, většinou nemá úspěch.

Stejně jako u nás, i v Chorvatsku se jezdí na dálnici 130 km/h, na rychlostních komunikacích 110 km/h, na běžných silnicích 90 km/h a v obci 50 km/h. Pozor, řidiči, kteří mají řidičák méně než dva roky, musí jezdit pomaleji – například mimo obec 80 km/h a na dálnici stodesítkou. Pokuty se pohybují od 300 do dvou tisíc kun. Pokud překročíte rychlost o více než 50 km/h, může vás čekat až 60 dnů vězení.