Titulní obrázek

Nejvíce turistů pochází z Číny, Německo je až druhé

Turistický průmysl hlásí velkou změnu. Za dovolenou v současné době utrácí nejvíce obyvatelé Číny. Dosavadní prvenství drželi Němci.

Počet čínských turistů cestujících do zahraničí prudce roste. Jen ve Velké Británii stoupl loni jejich počet turistů o dvacet procent.

Celosvětově statistiky hovoří jasně. Nejenže nejvíce turistů pochází z říše středu, Číňané za dovolenou také zdaleka nejvíce utrácejí. Němci tak vyklízí čelní pozice ekonomických žebříčků. Před několika lety je Číňané sesadili z pozice největšího exportéra na světě a v loňském roce přišli Němci i o primát "největších cestovatelů světa".

Číňané utratili za dovolenou v zahraničí loni 90 miliard dolarů (1,8 bilionu korun), což je asi o deset procent víc, než kolik dali loni za dovolenou v zahraničí Němci. Na třetím místě jsou Američané.

Turistický průmysl hlásí také další rekordy. Počet zahraničních turistů loni poprvé v historii překročil jednu miliardu, podle Světové organizace turistiky (UNWTO) jich přibylo o 4 procenta. K nárůstu počtu zahraničních turistů došlo ve všech turistických regionech, jedinou výjimku tvořil sever Afriky a Blízký Východ, tamější situace totiž není nejbezpečnější.

Nejvíce zahraničích turistů navštívilo země Evropské unie, loni jich bylo celkem 535 milionů. Největší nárůst byl ve střední Evropě, kde loni přibylo 8% turistů.