Titulní obrázek

Sněžka bude mít kabinovou lanovku

Na jaře roku 2014 by se měla poprvé rozjet kabinová lanovka na naši nejvyšší horu - Sněžku. Momentálně se na ni lidé dostanou jen pěšky. Dělníci začínají pomalu rozebírat sedačkovou lanovku.

Lidé budou mít umožněno kousek trasy vyjet lanovkou. Od pondělí je totiž doprava turistů podobná jako ve dnech, kdy je silný vítr. Možno bude vyjet jen z Pece na Růžovou horu, dále nezbyde nic jiného, než si svůj výlet nebo dovolenou užít pěšky.

Pro dopravu dělníků bude zatím sloužit horní úsek lanové dráhy, pro veřejnost tedy nebude přístupný. Během letošního roku by měla sedačková lanovka ze Sněžky zmizet, dále je v plánu betonování patek pro nové sloupy spodního úseku. V roce 2013 by měla započít stavba nového zařízení.

Prozatím lidé mohou vystoupat z Růžové hory k vrcholu po turistickém chodníku. V září by se měl zastavit i ten. Turisté si pak budou moci vybrat trasu méně náročnou, která je však delší - z Pomezních Bud přes Svorovou horu. Nebo trasu Obřím dolem, která je náročnější.

Kabinová lanovka by měla vést stejnou trasou jako ta současná. Přestupní stanice zůstanou také na svých místech. Zásadní rozdíl bude spočívat v posunutí dolní stanice k chatě Lesovna, bude to přibližne o 200 metrů blíž k centru Pece pod Sněžkou.

Pro místní podnikatele to však nebude vůbec jednoduché. Sněžka bude půldruhého roku bez lanovky.