Titulní obrázek

Cenné rady na dovolenou s malým dítětem

Pojedete se svým dítětem poprvé na dovolenou? Pokud vás čeká mnohahodinová cesta, čtěte dále. Je důležité si uvědomit, že nám samostným dlouhá cesta přijde nekonečné. Malým dětem však připadá ještě nekonečnější. Na cestu je tedy dobrá příprava předem. Je třeba si naplánovat přestávky na krátké osvěžení, uvolnění i protáhnutí.

Na co byste si měli dát asi největší pozor je dehydratace. K té totiž může dojít velmi jednodušše. Velkou chybou je pít až tehdy, když cítíte žízeň. Pít byste měli průběžně během dne bez ohledu na pocit žízně. Dehydratace vede rychle k rozvoji úpalu. Pro úpal vznikající v důsledku celkového přehřátí organismu je typická horečka, suchá zarudlá kůže, častá je bolest hlavy, mohou se objevit závratě, zvracení a zrychlený dech.

Úpal může snadno přejít do šokového stavu, proto je důležité jej nepodceňovat a vyhledat lékařskou pomoc. Sami můžeme pomoci aspoň přenesením postiženého do stínu nebo chladné místnosti, chlazením těla pomocí obkladů a podáváním přiměřeně chladných nápojů.

Mezi další časté a velmi nepříjemné problémy se řadí opruzeniny, které se týkají i dospělých. A při dlouhém sezení v autě mohou vzniknout velice snadno. Rozvíjí se v místech, kde pokožka dostatečně "nevětrá", potí se a současně je drážděna oblečením. Podrážděná místa navíc mohou napadnout plísně a kvasinky. Takové onemocnění se může léčit i několik týdnů. První pomocí je některý z antimykotických přípravků, které jsou volně prodejné.

Základem prevence vzniku opruzenin je dostatečné "větrání" citlivých partií, u malých dětí pak časté přebalování. Vhodné je volnější oblečení z přírodních materiálů. Užitečnou pomůckou mohou být vlhké ubrousky vhodné pro intimní partie, některé bývají napuštěné antibakteriálním, případně antimykotickým roztokem. Ideální však je, pokud máme možnost opláchnout se vodou.